برخی از محمولات فله ممکن است در هنگام بارگیری شکل و زاویه مخروطی یعنی زاویه تعادل  یا ( Angle of repose  ) درست نکنند ولی علیرغم آن بازهم خطر جا به جایی داشته باشند و کشتی فله بر را درهنگام بارگیری یا در زمان حمل با خطر غرق شدگی یا خطر به گل نشستن , روبه رو سازند. یکی از این محمولات که در عین بی خطر بودن آن, یکی از خطرناکترین محموله فله می باشد، محموله خاک نیکل(Nickel Ore)  میباشد.

خاک نیکل ( Nickel Ore ) اغلب به هنگام استخراج از معدن مملو از آب بوده و اگر این رطوبت و آب در هنگام بارگیری کنترل و اندازه گیری نشود قطعا خطرات جدی را برای کشتی ایجاد خواهد کرد. متاسفانه طبق گزارشات واصله از سازمان جهانی دریانوردی(International Maritime Organization) این محموله بر اثر عدم کنترل مقدار رطوبت و آب آن (که به این عمل ,اندازه گیری مقدار مجاز رطوبت و آب محموله یا (T.M.L ) می گویند, چندین فروند کشتی فله بر را غرق نموده و متاسفانه تعدادی از دریانوردان و کارکنان این نوع کشتی ها را همراه با خود کشتی ها غرق کرده و به کام مرگ فرستاده است.

T.M.L چیست و کاربرد آن در حمل و نقل محمولات دارای آب و رطوبت بالا (مانند خاک نیکل، سنگ آهن و …) چگونه است؟

مقدار مجاز رطوبت محموله که قابل حمل باشد را تی. ام .ال (Transportable Moisture Limit) می گویند و این مقدار را فروشنده و تمام عوامل یا نماینده فروشنده ملزم به رعایت آن بوده و قبل از بارگیری باید کلیه مستندات و آزمایشات لازم مبنی بر اینکه محموله برای بارگیری و حمل (بدون خطر) آماده می باشد را به مالکان کشتی یا نماینده قانونی مالکان کشتی, مثل کاپیتان کشتی یا افسر اول و یا نماینده محلی اراِئه نمایند. در چارترپارتی ها (قراردادهای اجاره) اصولآ کلوز (Clause) مربوط به رعایت بند تی.ام.ال وجود دارد که استاندارد می باشد لیکن بعضی اوقات بر سر بعضی کلمات  و یا متن آن یا برخی هزینه ها نیاز به مذاکره و توافق بین مالکان و اجاره کنندگان میباشد در غیر اینصورت، متن کامل و اسناندارد بند و ماده (Clause) مربوطه، برای طرفین لازم الاجرا میباشد. (رجوع به مادهClause   T.M.L).

کشور های فلیپین و اندونزی از بزرگترین استخراج  و تولید کنندگان محموله خاک نیکل هستند. بنادر سوریگائو (Surigao) و داوائو (Davao) و توبی( Tubay) در فیلیپین و بنادر بالی (Buli ) جیبه (Gebe) و پومالا (Pomalaa) در اندونزی  از جمله بنادر مهم این دو کشور هستند که به امر استخراج و صادرات محموله خاک نیکل اشتغال دارند.

متاسفانه از سال 2010 تا سال 2016 تعداد 7 (هفت) فروند کشتی در آن نواحی و مناطق همجوار یا در راه بنادر تخلیه،  بخاطر عدم رعایت آب و رطوبت مجاز محموله (T.M.L ) غرق شده اند.  

متاسفانه آخرین مورد کشتی غرق شده در آن منطقه, کشتی امرالد استار (Emerald  Star M.V) بوده که در اکتبر 2017 اتفاق افتاد و این امر (غرق شدن کشتی) مجددا” لزوم تاکید بر سخت گیری در بکارگیری قانون و کنوانسیون “حمل سالم محمولات فله جامد” ( IMSBC Code ) و سایر کنوانسیون های مرتبط  را (که در سال 2016  اصلاح و تجدید چاپ و منتشر شده بود) در اذهان جامعه دریانوردان و سایر دست اندرکاران این حرفه , متبادر ساخت.

4 دیدگاه‌

 • محمدی
  ارسال شده ۷ بهمن ۱۳۹۹ ۹:۴۳ ب٫ظ 0Likes

  مطلب خوبی بود.در باره کشتی های فله بر بیشتر مطلب منتشر کنید.ممنون

  • admin
   ارسال شده ۸ بهمن ۱۳۹۹ ۹:۴۲ ق٫ظ 0Likes

   سپاس از توجه شما.حتما مطالب متنوعی منتشر می کنیم

 • قادری
  ارسال شده ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ۴:۵۷ ب٫ظ 0Likes

  سلام.اگه مقاله های بیشتری منتشر کنید خیلی عالی میشه.مثلا در مورد قوانین اینکوترمز

  • admin
   ارسال شده ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ۸:۵۶ ق٫ظ 0Likes

   درود.در قسمت آموزش سایت،می تونید مقاله ای در مورد اینکوترمز را مطالعه کنید.به زودی مطالب بیشتری در قسمت آموزش سایت قرار خواهد گرفت

پاسخ بدهید